Bisiklette Kadro Boyu Seçimi

Bisiklette Kadro Boyu Seçimi

Bisiklette Kadro Boyu Seçimi

Kadro seçiminin bisiklet konforu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bisiklette kullanıcılardan en çok kadro boyu konusunda şikayet gelmektedir. Kadronun minimum boyutunu seçmemize yardımcı olan en basit yöntemlerden biri seleden inildiğinde kadro üst tüpü ile kasık arasında 10cm'lik bir mesafe olmasını uygun görür. Fakat daha profesyonel anlamda bisiklet kadrosunun tüm açıları sportif sürüş için önem taşır.  Spor amaçlı profesyonel kullanımda ise Bike Fit gibi uygulamalar yaparak destek almak gerekebilir. Çoğu zaman yanlış düşünülen, bisikletin üzerinde iken ayaklarınızın yere değmesi, bisikletin jant boyu veya bisiklet selesinin yerden yüksekliği çocuk bisikletleri dışında bir önem taşımaz. Önemli olan kadro açılarıdır. Bisikletin kadro boyu sele altındaki borunun ölçüsü ile hesaplanır.

zirve bisiklet kadro nasıl ölçülür
zirve bisiklet kadro boyları


Tablodaki ölçüler, bisiklet tiplerine ve markalara göre değişebilmektedir. Bu değerler amatör kullanıcılar için yaklaşık ölçülerdir. XS - S - M - L - XL şeklinde yapılan gruplama ortalama ölçüler üzerinden yapılmıştır. Her bisiklet kendi özellikleri, sizin vücut ölçüleriniz ve sizin kullanım durumunuza göre değerlendirilmelidir. Her markanın üretici sayfalarında özel ölçü bilgilerini bulabilirsiniz. 

Yaklaşık bir genel ölçüm için ayrıca şu yöntemi de kullanabilirsiniz.

1. Duvarın yanında çıplak ayakla durun.
2. Toprak ile ağ (Kasık arası) arasındaki mesafeyi ölçün.
3. Sonucu çarpın: - Dağ bisikleti için 0.57 ile - Trekking bisikleti için 0.63 ile - Yol bisikleti için 0.66 ile.
4. Değeri inç olarak almak istiyorsanız, bu değerin 2,54'e bölünmesi gerekir.
Bu değer, kullanmanız gereken kadronun boyutunu yaklaşık olarak temsil eder.

İnsanlığın icat ettiği olası bisiklet stilleri sayısı ve insanların vücut tiplerinin de çok çeşitli olması göz önüne alındığında bu hesaplamaların çok genel olduğunu hatırlamak zorundasınız.  Buna ek olarak, bisikletin uzunluğu, bisiklet üzerindeki pozisyonunuz üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğundan hesaplama daha da zorlaşır. Neyse ki, bu sorun bisikletimizdeki bazı manipülasyonlarla ayarlanabilir, örneğin: Bisiklet üzerinde çok fazla yatış pozisyonunda iseniz, gidon braketini daha kısası ile değiştirebilirsiniz veya gidonu "kavisli" daha yüksek açılı bir model ile değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler bisiklet üzerindeki pozisyonunuzu daha dik ve rahat hale getirecektir. 

Bununla birlikte, vücudunuzun arkaya çok fazla eğildiğini ve tırmanışlarda ön tekerleğin zemine zar zor dokunduğunu veya ondan uzaklaştığını hissederseniz, seleyi koltuk direklerinin önüne doğru kaydırmanız faydalı olabilir. Dağ bisikleti, yol bisikleti veya trekking gibi klasik stiller söz konusu olduğunda, aşağıdaki tablolarda genel ölçüleri bulabilirsiniz. Ancak, bisikleti daha ekstrem sürüşler için, örneğin maraton veya XC yarışlarında, Cross, Enduro veya Downhill'de kullanmak istiyorsanız farklı olacaktır. Bu gibi durumlarda, daha küçük bir kadro (en az bir hatta iki boyut daha küçük) iyi bir seçim olabilir. Bunun nedeni daha küçük bir bisikletin manevra yapmasının daha kolay olmasıdır. Bununla birlikte, küçük boyutta aşırıya kaçmamaya dikkat edin, çünkü bisikletin çalışması üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bu nedenle, matematiksel hesaplamaları, bisiklet tarzını ve diğer bisikletçilerin deneyimlerini dikkate alarak size uygun modeli seçmek gerekir. 
Profesyonel spor amaçlı kullanımlarda ise vücudunuzun gerekli ölçüleri alınarak size uygun özel kadro ölçülerine sahip bisiklet seçimi ve Bike Fit uygulaması yapmak uygun olacaktır.

geometri


Çocuk Bisikletlerinde Ölçü ise genellikle jant ebatına göre yapılır. Çocuk bisikleti profesyonel anlamda spor amaçlı kullanılıyor ise ölçüm yapılarak uygun boy bulunabilir. Özellikle küçük boylarda üreticiler çok fazla seçenek sunmadığı için piyasada jant ebatı kullanabileceğimiz tek gösterge olmaktadır.

cocuk_bisikleti_secim_tablosu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.